warning

این انجمن دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته به آن می باشد
طبق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران بازدید کنندگان باید بالای 18 سال باشند

warning

اولین بررسی قهوه ایران

فروش دانه قهوه و قهوه جوش

مشاهده سایت

دنیای سیگار برگ

سیگاربرگ و سیگارپیچ

مشاهده سایت

وب سایت اصلی پاسارگاد تاباک

تخصصی ترین اسموک شاپ

مشاهده سایت

فروش پیپ

اولین سازنده پیپ در ایران

مشاهده سایت

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
«به ما توصیه شده در ایران دوره برگزار نکنیم»
#1
انجمن قهوه تخصصی اروپا به فرانس۲۴ گفت:

«به ما توصیه شده در ایران دوره برگزار نکنیم»
روز ۱۳ بهمن ۹۴ در وب‌سایت آبزرور فرانس۲۴ گزارشی منتشر شده با عنوان «وقتی انجمن قهوه اروپا، «از ترس ترامپ» آموزش قهوه‌سازی را به شهروندان ایرانی متوقف می‌کند.» خبرنگار این رسانه از انجمن قهوه تخصصی اروپا (SCAE) دلیل محرومیت بعضی از مدرسان رسمی ایرانی این انجمن از برگزاری دوره در ایران را جویا شده؛ SCAE به‌طور رسمی پاسخ داده که بنا بر تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران، به ما توصیه شده که از برگزاری دوره‌های آموزشی قهوه برای ایرانی‌ها اجتناب کنیم.
[تصویر:  icoff.ee-luigi-lipi-coffee-iran-scae-sanction.jpg]
روز ۲۵ آذر ۹۵ بعضی از مدرسان ایرانی SCAE ای‌میلی دریافت کردند مبنی بر تعلیق موقت برگزاری دوره‌های آموزشی این انجمن در ایران. در این ای‌میل آمده که به دلیل ادغام دو انجمن قهوه تخصصی آمریکا (SCAA) و اروپا (SCAE) و نیز موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این انجمن از انجام هرگونه همکاری تجاری با ایران منع شده است.
طی این مدت با بخش رسانه‌ای انجمن قهوه تخصصی اروپا در ارتباط بوده ایم تا برخی ابهامات موجود در خصوص این تصمیم روشن شود؛ اما تا این لحظه پاسخی رسمی دریافت نشده است. این‌که آیا مدرسان رسمی غیرایرانی SCAE اجازه برگزاری دوره در ایران را دارند؟ آیا مدرسان رسمی ایرانی می‌توانند در خارج از ایران دوره برگزار کنند؟ و بسیاری سوالات دیگر از جمله مواردی‌ست که هنوز با ابهام مواجه‌اند.
این درحالی‌ست که از ۱۴ مدرس رسمی انجمن قهوه تخصصی اروپا با ملیت ایرانی، ای‌میل تحریم دوره‌ها تنها برای ۱۲ نفر فرستاده شده و طی هفته‌های گذشته دوره‌های این انجمن با تدریس دو مدرس رسمی دیگر در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است. اما در عین حال ماه گذشته دوره‌های آموزشی SCAE در رشته برشته‌کاری قهوه (roast) که در اصفهان برنامه‌ریزی شده بود، به دلیل تحریم دوره‌ها، لغو شد. ما اطلاع پیدا کرده ایم که مدرس رسمی این دوره‌ها از طرف SCAE از برگزاری کلاس‌های آموزشی در ایران منع شده است.
دوره‌های آموزشی انجمن قهوه تخصصی اروپا (SCAE) در ۶ رشته‌ی آشنایی با قهوه، باریستا، دم‌آوری، برشته‌کاری قهوه، قهوه سبز و درک حسی قهوه و در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته برگزار می‌شود. علاقمندان به تدریس این دوره‌ها، می‌توانند با طی مراحل مختلف به‌عنوان مدرس رسمی این انجمن مشغول فعالیت شده و با برگزاری دوره‌های آموزشی، گواهی‌نامه‌ی SCAE اعطا کنند. این مدرسان رسمی Authorized SCAE Trainer یا به اختصار AST خوانده می‌شوند. برگزاری این دوره‌ها از سال ۲۰۱۴ در ایران آغاز شده است.
در تیرماه ۹۵ با ادغام انجمن قهوه تخصصی اروپا و آمریکا، انجمن قهوه تخصصی (SCA) تشکیل شد.
در وب‌سایت این انجمن آمده:

انجمن قهوه تخصصی نماینده‌ی هزاران نفر از اهالی حرفه‌ای قهوه از تولید‌کنندگان گرفته تا باریستاها در سراسر جهان بوده و اساس این انجمن برپایه‌ی باز بودن فضا و قدرت دانش اشتراکی خواهد بود.
در حالی‌که در بیانیه‌ی ادغام این دو انجمن آمده که از اهداف تشکیل یک انجمن یکپارچه، ایجاد «رهبری چندفرهنگی و توسعه‌ی فرصت‌ها» و «به‌روزرسانی ساختار عضویت با هدف ساده‌سازی، بهینه‌سازی و ارائه‌ی ارزش‌های بهتر به اعضا» اعلام شده، اما حالا به‌نظر می‌رسد که ایرانی‌ها از قرار گرفتن در مسیر دوره‌های آموزشی انجمن قهوه تخصصی محروم مانده‌اند.
انجمن قهوه تخصصی اروپا در پی سوال آبزرور مدعی شد این انجمن بر اساس قانون «۵۶۰-۲۰۹» آمریکا اجازه همکاری با ایران را ندارد. بررسی سایت رسمی قوانین امریکا مشخص می‌کند که این قانون درباره شرکت‌های نفتی است و ارتباطی به قهوه ندارد. این قانون در سال ۲۰۰۷ و پیش از توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی به تصویب رسیده است.
انجمن قهوه تخصصی اروپا در واکنش به سوال دیگر آبزرور مبنی بر بی‌ربط بودن این قانون به دوره‌های آموزشی قهوه عنوان کرد: «ما با بخش حقوقی خود مشورت کرده‌ایم و بر اساس توصیه‌ها از همکاری با افراد و سازمان‌ها در ایران عقب‌نشینی کرده‌ایم.»
یکی از مدرسان رسمی انجمن قهوه تخصصی اروپا به آبزرور گفته:
از سال ۲۰۱۴ آموزگاران از انجمن قهوه تخصصی به ایران می‌آمدند و در زمینه‌های مختلف کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کردند. ما حدود ۱۴ آموزگار ایرانی نیز که عضو این سازمان هستند داریم. سه ماه پیش، این انجمن و شاخه امریکایی آن تصمیم گرفتند در یک انتخابات از اعضای خود بپرسند که آیا مایلند این دو سازمان با پیوستن به یکدیگر یک سازمان متحد را تشکل بدهند یا خیر؟ بسیاری از ایرانی‌ها نیز در این انتخابات شرکت کردند و به متحد شدن آن رأی دادند. اما حدود دو ماه پیش برخی از اعضای ایرانی، ایمیل‌هایی از انجمن قهوه تخصصی اروپا دریافت کردند که این انجمن به علت قوانین امریکا دیگر توانایی همکاری با شهروندان ایرانی را ندارند. این خبر یک بهت بزرگ برای ما بود. برخی از باریستاها میلیون‌ها تومان برای وارد شدن به این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند. بسیاری از آنها در نظر داشتند با مدرک این سازمان به کشورهای همسایه بروند و مشغول به کار بشوند، حتی مردمی که فقط عاشق قهوه بودند نیز دیگر نمی‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.
این مدرس ادامه می‌دهد:
نوشین قهوه و رفتن به کافی‌شاپ‌ها به یک تجارت بزرگ در ایران بدل شده و این تصمیم، این بازار را در ایران تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. حدود یک دهه است که فرهنگ کافی‌شاپ‌نشینی هر روز بیشتر در ایران به رسمی روزانه و مهم بدل می‌شود، رسمی که بین نسل جوان ایران به عادتی روزانه بدل شده است. ما گمان می‌کردیم که قهوه، نوشیدنی‌ای است که انسان‌ها را بدون توجه به مسائل سیاسی و حتی اقتصادی به هم نزدیک می‌کند اما به نظر می‌رسد طرف‌های اروپایی و امریکایی این‌گونه فکر نمی‌کنند. ما در ایران، این تصمیم را سیاسی و تبعیض‌آمیز می‌بینیم. به هر حال این تصمیم ما را از دنبال کردن آنچه به آن عشق می‌ورزیم باز نمی‌دارد. برخی از همکاران من حتی معتقدند این تحریم باعث می‌شود ما به تولید دانش خانگی در این زمینه بیشتر بپردازیم.
با آن‌که گمان می‌رفت این تحریم‌ها، برگزاری مسابقات ملی قهوه در ایران را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد، اما تا این لحظه انجمن باریستاهای ایران (IBG) که نماینده نهاد رویدادهای جهانی قهوه (WCE) و متولی برگزاری این مسابقات در ایران است، بیانه‌ای در این خصوص صادر نکرده است. با توجه به برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات ملی لاته آرت ایران، به‌نظر می‌رسد برگزاری مسابقات ملی قهوه دست‌کم فعلا تحت‌تاثیر ادغام SCAA و SCAE و تحریم‌ها قرار نگرفته است.
یک کارشناس مسائل شفافیت تجاری و اقتصادی که نخواست نامش فاش شود در این رابطه به آبزرور گفت:
«حتی در زمانی که تحریم‌ها علیه ایران بسیار سفت و سخت بود برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های غیرفنی با هیچ ممنوعیتی رو به رو نبود. به طور مثال کمپانی عظیم حسابداری “کوپرز”که متعلق به انگلیس و امریکا است در این سال‌ها مشغول برگزاری دوره‌های آموزشی در ایران بوده است؛ در نتیجه انتقال دانش ساخت قهوه به شهروندان ایرانی با هیچ قانونی در ایالات متحده امریکا در تناقض نیست. من طی ماه‌های اخیر با افراد و شرکت‌هایی مواجه شده‌ام که در پی ریاست جمهوری ترامپ از همکاری با ایران هراس دارند. نکته در این هراس است.»
قهوه آدمها را به هم نزدیکتر میکند...
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

© 2010 - 2021
® PasargadTabac
All Rights Reserved
كليه حقوق مادی و معنوی اين تارنما متعلق به پاسارگاد تاباک می باشد.
کلیه مطالب این تارنما طبق قانون کپی رایت به ثبت می رسند، لذا استفاده از این مطالب بدون ذکر منبع ممنوع است
طراحی و پشتیبانی توسط : گروه پشتیبان وب