انجمن پيپ ايران|تنها انجمن تخصصي پيپ توتون سيگاربرگ قهوه|پاسارگادتاباک
کافئین موجب بالارفتن استروژن در زنان آسیایی می‌شود - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن پيپ ايران|تنها انجمن تخصصي پيپ توتون سيگاربرگ قهوه|پاسارگادتاباک (https://www.pipeclubiran.com)
+-- انجمن: مباحث مربوط به قهوه - قهوه جوش - قهوه ساز (https://www.pipeclubiran.com/forum-1.html)
+--- انجمن: افتتاح اولین کافه بررسی قهوه در ایران (https://www.pipeclubiran.com/forum-21.html)
+--- موضوع: کافئین موجب بالارفتن استروژن در زنان آسیایی می‌شود (/thread-3146.html)کافئین موجب بالارفتن استروژن در زنان آسیایی می‌شود - bernabea - 2017/01/24

محققان انستیتو ملی سلامت آمریکا گزارش دادند در بین زنان آسیایی، آن‌هایی که در روز بیش از 200 میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند نسبت به آن‌هایی که کافئین مصرف نمی‌کنند استروژن بالاتری دارند. این نتیجه در زنان سفیدپوست مشاهده نشده است؛ همچنین در بین زنان آفریقایی-آمریکایی اثر کافئین بی‌نتیجه بوده است.
در این مطالعه، 250 زن بین سنین 18 و 34 سال که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند نوشابه گازدار، قهوه، چای سبز و چای سیاه نوشیده بودند، مورد آزمایش قرار گرفتند و سطح استروژن آن‌ها مورد مطالعه قرار گرفت. به طور میانگین این زنان در روز 90 میلی‌گرم کافئین – تقریبا معادل یک فنجان قهوه معمولی – مصرف کرده بودند.
[تصویر:  CAFFEINE-ALTERS-ESTROGEN-LEVELS-IN-ASIAN...669613.jpg]
در این تحقیق کلینیکی، زنان به مدت دو ماه مورد آزمایش قرار گرفتند. آن‌ها باید گزارش می‌دادند در 24 ساعت گذشته چه چیزهایی خورده‌اند. همچنین میزان تمرین بدنی، خواب، استعمال سیگار و دیگر فعالیت‌های روزمره زندگی‌شان را می‌بایست ثبت می‌کردند. همین‌طور سطح هورمون‌های باروری آنان نیز اندازه‌گیری می‌شد.
در نتیجه مطالعات مشخص شد سطح استروژن در زنان آسیایی که کافئین مصرف کرده بودند در مقایسه با زنان نژادهای دیگر بیشترین افزایش را داشته است. علاوه بر این نوشابه گازدار و چای سبز به‌عنوان بیشترین عامل افزایش سطح استروژن در میان همه زنان معرفی شدند.
استروژن هورمون باروری در زنان است که توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود.
در زنان، استروژن از طریق خون در بدن به گردش در می‌آید و به گیرنده‌های استروژن در بافت‌های سلولی هدف می‎پیوندد. استروژن بر نحوه فعالیت سینه‌ها، رحم، مغز، استخوان، کبد و قلب اثر می‌گذارد.
از طرف دیگر استروژن میزان رشد جدار رحم در اولین بخش از دوره قاعده‌گی زنان را کنترل می‌کند. با این حال به‌نظر نمی‌رسد که تغییرات سطح استروژن در الگوی عادت ماهیانه تاثیری داشته باشد. اما در مطالعات مدل حیوانی، مشخص شد کافئین به‌طور بالقوه در تخمک‌گذاری اخلال ایجاد می‌کند.
محققان می‌گویند در این مطالعات فقط اثرات فوری مصرف کافئین مورد بررسی قرار گرفته و پی بردن به تاثیرات طولانی‌مدت مصرف کافئین نیازمند آزمایشات بیشتر است.
اگرچه به نظر می‌رسد تغییر در سطح استروژن در گروه‌های خاص ظاهر می‌شود٬ اما از طرفی باید دید این تغییرات در سطح استروژن آیا می‌تواند به دیگر عواملی نظیر آندومتریوز، پوکی استخوان و سرطان‌های رحم، سینه و تخمدان نیز وابسته باشد؟