انجمن پيپ ايران|تنها انجمن تخصصي پيپ توتون سيگاربرگ قهوه|پاسارگادتاباک

نسخه‌ی کامل: مزایا و معایب نوشیدن قهوه
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
مزایا و معایب نوشیدن قهوه

بالاخره نوشیدن قهوه خوب است یا بد؟ نفع دارد یا ضرر؟  در طول چند دهه گذشته بیش از 18000 تحقیق علمی در این باره انجام شده است. نكته این است كه تحقیقات جدید عمدتاً منافع قابل ملاحظه ای را برای نوشیدن قهوه ذكر می كنند، نوشیدنی كه البته باید متعادل باشد تا از اثرات سوء قهوه بكاهد.

خلاصه اینكه نوشیدن بین 2 تا 4 فنجان قهوه در روز متعادل و مفید است.

نوشیدن قهوه در حد متعادل ریسك ابتلا به آلزایمر و پاركینسون را پایین می آورد. تحقیقات جدید نشان می دهد كه آنتی اكسیدانهای موجود در قهوه (كه در چای هم موجودند) مانع آسیب وارد شدن به سلولهای مغز می شوند و حتی خطر به ابتلا به سرطان مغز را كاهش می دهند.

همچنین نوشیدن مداوم قهوه (4 فنجان یا بیشتر در روز) خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را كم می كند، تحقیقات دیگری هم هست كه نشان می دهد شانس وقوع سكته در افرادی كه به وطر متعادل قهوه می نوشند از آنهایی كه اصلاض قهوه نمی نوشند كمتر است. همین تحقیق نشان می دهد كه نوشیدن زیاد قهوه (بیش از 5 فنجان در روز) ریسك سكته را افزایش می دهد.

تحقیق دیگری (كه در واقع جمع بندی 9 مطالعه جزیی تر است) نشان می دهد كه با اضافه شدن 2 فنجان قهوه به میزان مصرف روزانه خطر ابتلا به سرطان كبد به میزان 43% كاهش می یابد.

اما از سوی دیگر اگر شما مشكل خوب خوابیدن دارید، بهتر است كه نوشیدن قهوه را متوقف كنید. یا حداكثر فقط تا شش ساعت قبل از خواب قهوه بنوشید.

قهوه جوشانده و فیلتر نشده (مثل قهوه فرانسه یا قهوه ترك) حاوی مقادیر بالاتری از cafestol است. تركیبی كه می تواند باعث افزایش LDL یا همان كلسترول «بد» در خون شود.

به خانمهای باردار و مادران دارای فرزند شیرخوار هم توصیه می شود كه كمتر قهوه بنوشند، مخصوصاً در مادرانی كه شیر می دهند كافئین موجود در قهوه به شیر مادر منتقل می شود و ممكن است باعث بی قراری نوزاد شود.
منبع: شفاف